Thursday, July 11, 2013

Küsimustele vastused Part I


Kuidas JoJo'ga hüvastijätt oli? Leppisite ära? Ja kas sa ta tuleb millalgi Eestisse, nagu te aasta algul kokku leppisite?
Nii, sellest teemast ma unustasin kirjutada kui aus olla, aga lühidalt öeldes - lõpp hea, kõik hea! Viimasel päeval tuli mu hostisa minu juurde ja ütles, et mul on jäänud USAs viimased 24h, et ma läheks ja teeks asjad korda.. Sain jälle olla see bigger person ja tegingi ära, küsisin Jojolt kas ma võin temaga rääkida :) tulime minu tuppa ja siis kui ma ütlesin talle, et me peaksime asjad lõpuks selgeks rääkima, siis ta juba tuli voodi peale (kus ma istusin) ning kallistas mind ning ütles, et ta ei jõudnud ära oodata mil ma selle teema üles võtan.. Natuke naljakas, ta oleks võinud ise ka ju seda viimaste kuude jooksul teha, aga eks me mõlemad siiski põikpäised :D aga siis istusime veel pikalt, rääkisime ja ta ka vabandas lõpuks, ütles, et ta sai ise ka lõpuks aru, et ta on väga isekalt käitunud.. Õnneks mõistis ja vabandas lõpuks :) mul mingeid hard feelings'e küll ei jää, see kõik oli kogemus omaette! Lennujaamas, kui ma lahkusin, tuli isegi temal pisar silma.

Hea, et twitter ikka olemas on, kohe tormasin siia lugema :D Ise olen ka siin juba nii umbes 2 või 3'dat aastat lugenud neid vahetusõpilaste blogisid ja alati on ka olnud selline mõtlemine, et tahaks ka, nii põnev ja just sinu blogi ajal ma mõtlesin lõpuks nii palju, et rääkisin ka vanematele. Isegi taotluse saatsin ära, eks siis näis, mis saama hakkab :) Ja küsiks siis, et kas sul on ka nii, nagu paljudel vahetusõpilastel, et näed Eestis ühte inimest ja sa tahaksid temaga rääkima hakata, kuna ta on nii ühe sinu USA tuttava nägu? :D

Heh, nii amas :) Niiiiii tore, mul oli sama, mõtlesin, et okei, vaikselt nüüd hakkan asjatama, et vaatab kuidas läheb... ja siis juba järgmisel hetkel sõitsin USA poole! :D 
küsimusele - ABSOLUUTSELT, ma vaatan koguaeg, et keegi on kuskil.. Näiteks nägin just rimis üks päev üht tüdrukut, ning esimese asjana mõtlesin, et ohhh, see on ju Gloria, et oli minu Hawaii reisil.. ja siis teine hetk ma olin nagu "mida kuradit, Gloria elab Lõuna-Koreas".. :D

kas sa vahel, siis kui keegi küsib sinult midagi või lihtsalt räägid kellegagi, kas siis tekib tahtmine inglise keeles vastata või rääkida?või lihtsalt kasutad hästi palju inglisekeelseid väljendeid?

Pidevalt tulevad inglisekeelsed väljendid ning ikka paaril korral olen ennast päris tupikusse ajanud, sest ei osanud eesti keeles öelda miskit. Ning alguses pidevalt tahtsin inglis keeles vastata ja rääkida, tundus kuidagi.. lihtsam. 

Kas jäid Jojot ka igatsema? Kas vahetuspere, kus olid, tuleb ka millalgi sulle Eestisse külla? 

Natuke ikka :) aga mu pere tuleb arvatavasti järgmine suvi külla!!!!!! :)

Mis oli see kingitus, mille Jojole tegid? Kas talle meeldis see, või millised olid tema emotsioonid?

Enne äraminekut panin tema tuppa väikse Eesti lipu ning kirjutasin peale "i love you"  :) ta oli õnnelik selle üle! 

Kas hostvanemad tegid vahepeal välja? Või kas nad vahepeal toetasid sind rahaliselt?
Mille eest maksid hostvanemad, mille eest maksid sina? Ma mõtlen nt väljas söömised, kinopiletid jms.

Nemad maksid iga kord kui käisime väljas, nt söömas või lihtsalt kinos. Ise maksin põhimõtteliselt siis kui ostsin asju endale, ala shopates või kui käisin sõpradega väljas :)

Mind huvitab see, et kas sa aastapeale kokku ostsid väga palju uusi asju? Blogi lugedes tundus nagu sa ikka kogu aeg ei käinud poes ja ei ostnud uusi asju, aga samas su kohvrid olid täiesti täis asju ja algul sa küll nii palju asju kaasa ei võtnud?? Kas jätsid ka midagi kogemata maha?

Eks ikka aasta jooksul sai päris palju shoppamas käidud kui aus olla, sest nt talve algul ju käisime ka Mall of America's, mis on USA üks suurimaid kaubanduskeskusi jne. Ja igakord kui käisime Des Moinesis, siis käisime shoppamas jnejne.. Asju sinna minnes ma tõesti ei võtnud palju kaasa. Ning paar asja jätsin jah sinna, täiesti kogemata (nt mu jooksutossud mida ma väga igatsen, aga vanemad lubasid saata mulle :)

Kas Jojo käitus sinuga kuni lõpuni välja halvasti?? Ma loodan et kirjutad sellest draamast varsti :D aga tahtsin veel teada et kas ta hostvanematega hakkas paremini käituma ja ainult sind kohtles halvasti, või ka hostvanemaid kohtles halvasti? Kas tal endal nagu häbi ei hakanud kunagi, või ta oligi selline ja lihtsalt ei suutnud aru saada et see kuidas ta käitub on vale? Ma arvan et ma ei hakka kunagi mõistma seda, kuidas algul nii tore ja armas tüdruk võib lõpupoole selline pain in the ass olla :D ( vabandused väljendi pärast )

Haha, mõistan Sind :D aga ta hostvanematega polnud väga, ainult nt ta ei koristanud kui vanemad palusid, a la peale õhtusööki paluti minul ja Jojol köök ära koristada, sest nad ise pidid töötama, nii et absoluutselt KÕIK korrad võis leida mind hiljem koristamas üksi. Muidu hostvanemad lasid meil endal olla ning ei toppinud oma nina meie "tülli" kuni viimasel päeval :)

Mida armast sulle sinna Goodbye booki kirjutati? :)

panen siia paar armast - 

Amara kirjutas küll terve ühe lehekülje täis, aga ma panen siia armsama lõigu : 
"Oh my god, i'm gonna miss you so much... we get along even better than Annalise (ta õde) and I. Anyways, we are so much alike. i'm just trying to picture what life will be like when you leave... It's sad and boring. You're perfect, You aren't like my older sister, you are my older sister!"

Ms. Vogel, absoluutselt mu lemmik õpetaja PV'st - 
Well, the end has come. I will miss you so much! I am so glad that you came here and that you were part of my classes. I'm glad you could do so many activities and gave such a great time while you were here. Please stay in touch - add me on facebook and twitter! I will miss you so much next fall, please come back + visit!!

Love, Ms Vogel (you can call me Sherry now)

NOAH - 
"Liisa, you're a foreigner, but i still love you! Cross Country was fun! Too bad we didn't have too many classes together :( i'm going to miss you when you go to Estonia :( keep in touch on facebook and twitter :) Your Noah Tucker."

Kas sa plaanid kunagi oma hostperele ja sõpradele külla minna nt oma pere või eesti sõpradega?
Kas/millal plaanid minna uuesti Iowa'sse kõikidele sõpradele külla?
Ma hetkel plaanin kevadel külla minna!!! Eks näeb veel kellega :)

Võibolla ei ole sellist asja väga asjakohane küsida, aga kui palju kogu see vahetusõpilaseks olemine maksma läks? Kas sa saaksid tuua välja mingid plussid ja miinused Eesti ja USA kohta läbi sinu silmade, ehk siis mida USAs pole ja Eestis on ja miks on üks riik parem kui teine? Väga tore blogi on Sul, lugesin alates septembrist ja olen lugenud siiamaani, aitäh! :)

http://liisa-ameerikas.blogspot.com/2013/01/uldine.html ma kirjutasin kunagi siia +/-, need oleksid ikka veel üpris samad, nii et saad sealt vaadata :) SUUR AITÄH! :)

Kas sa pead peale seal veedetud aastat Eestis nüüd aasta võrra kauem koolis käima?
Pean tõesti

Millised õppeained sul USAs kohustuslikud olid ja millised said ise valida?
Kohustuslikud on USA ajalugu, matemaatika ning inglise keel.. Näiteks minu koolil oli täiesti ükskõik nendest ainetest, sest ma nkn ei ole seal järgmine aasta, nii et sain pm kõik tunnid ise valida :) ning need valikained olenevad koolist, neid on seal tavaliselt väga palju mille seast sai valida.

Kuidas hoiad ühendust usa inimestega, kellega sa seal olid? 
Läbi facebooki, twitteri, lisaks nendel kellel oli USAs iPhone, kasutame iMessaget + instagram ning snapchat :)

Kui sulle pakutaks paraegu võimalust kohe pakkida asjad ja minna usasse, siis kas teeksid seda? :)
Oleneb kauaks ja kuhu... Kui Iowasse, siis ausalt öeldes läheks, aga siis ainult natukeseks külla, vähemalt praegu :)

Mis hetk/mälestus sul aasta üle järele mõeldes oli kõige parem ? ( mitu võib kaa olla) Kas on midagi, mida kahetsed et seal ei teinud, või midagi mida ei oleks just võinud teha? 
Kõige paremad mälestused.. Nii palju :D  selle peale ma hakkasin oma fesari timeline'i läbi käima ja panen siia mingid postitused mis ma leidsin, mis olid tõesti mäletamist väärt - 

 • "i got the best surprise ever today. I walked in psychology class and teacher said we are having a chill class today. I thought that she meant that we don't have much to do and we would "do nothing", but no. She opened the white screen and showed a big picture of Tallinn (my hometown) and then the rest of the period we just watched videos about Tallinn  After the period she came to me and said "i thought you'd like a gift from home" .... I felt so happy, it just made my day"
 • "The airport security guy just gave me a high five because I was the first Estonian he had ever met!"
 • "i can do another check mark in my "must do in America" list.... So today i played dodgeball... First game and i was last one in, i think i like this game haha"
 • "You know you're in Iowa when they play "I'm farmer and I grow it" rather than "I'm sexy and I know it"

 • "Big thanks to everybody who came yesterday... It will be even harder to leave now on tuesday. But i had so much fun, couldn't ask for better people and better time - felt like having a water fight for 7 hours, because yes.. of course everybody will pick on the foreigner haha. And obviously me and Clayton were champs at the fight in the water, sorry people.. But i had a blast until the very end of the night, i really appreciated all the good words, gifts and just the company, thanks you, my americans  "
 • Lisaks oli tohutult tore mälestus Tänupuhad Kansas City's, seda trippi ma tõesti igatsen
 • Aga minu absoluutne vahetusaasta tipphetk oli HAWAII kohe kindlasti
Aga ma arvan, et ma ei kahetse midagi hetkel, et ma tegin või ei teinud :)


Kas vahetsuaasta algul oli hetki, kus tundsid meeletut koduigatsust või olid millalgi nii kurb sealse elu üle, et tahtsid nutta?
Ei olnud kordagi väga hullu koduigatsust, sest ma teadsin, et saa aasta saab nii-ehk-naa läbi, niiet ma üritasin nautida nii palju kui võimalik :)


Kas koolis, viimasel päeval, oli inimesi, kellega sa muidu ei suhelnud, kuid kes tulid sinuga pilti tegema või lihtsalt rääkima?
Tulid, nii mitmed kellega ma polnud aasta jooksul sõnagi vahetanud palusid, et kas teeksime koos pilti või tulid kallistama ning ütlesid, et jäävad mind igatsema :)

Kas sa muutusid vahetusaasta jooksul julgemaks? Kas ameeriklastega oli lihtne vestlust üleval hoida? Et ei tekkinud awkward pause jne.

Kohe kindlasti muutusin julgemaks!! See oligi üks suurimaid asju mis ma tundsin, et ma 'arenesin', enam pole probleem hakata võõraga rääkima või inimeste ees rääkimisega. Ning USAkatega on lihtne rääkida, nendega võib kõige random asjadest rääkida ja nad lähevad alati kaasa :D

Kas USA's hakkas mingi noormees ka meeldima? Kas mingi noormees avaldas sulle armastust vms...
Otseselt meeldima keegi ei hakanud, ma siiski andsin endale teada pidevalt, et aasta ei ole kõige pikem aeg :D ning nii mõnigi kutsus välja. Eriti üks poiss, kes pea pool aastat kirjutas mulle igast kirju ja asju, aga samas, see oli selline veider värk, sest ma väga ei suhelnud temaga kordagi terve aasta jooksul.

Kui USA's nii range kord on lastel, siis miks seal jäädakse nii palju ja nii noorelt rasedaks. Mis on sinu arvamus?

Neil on range kord rohkem a la alkoholi ja värkidega, muidu nad käivad üksteise pool pidevalt jne. Nad kahjuks teevad pm ükskõik mida, et saada mingisse gruppi või lihtsalt tunda mingit tähelepanu. Ka sealt tuleb ma arvan see, et kui mingi poiss tüdrukule tähelepanu annab, siis ta teeb ükskõik mida ka, et seda aina rohkem saada ning sealt tulevad need probleemid, et nad ei ole alati kaitstud jne. 

Oled juba hostvanematega läbi telefoni/skype rääkinud?
Ei ole, ainult läbi facebooki.

Kas hostvanematel tulid ka pisarad silma, kui sa lahkusid?
Hostemaga jätsin ma head aega kodus, sest ta pidi tööle minema, nii et see läks lihtsalt.. Aga ei tulnud ka hostisal, kuigi oli aru saada, et ka tema oli kurb koos teistega :(

Kuidas teed kergemaks Eestis, hakata võõrastega suhtlema ? Usas on lihte hakata võõrastega rääkima ja seal enamus on easygoing type.
On tõesti, aga kõige lihtsam on lihtsalt - hakka suhtlema! Mõtle, Sul ei ole absoluutselt midagi kaotada, ainult võita. Okei, alati ei lähe kõik libedalt, aga mõtle, kes seda ikka mäletab mingi aja pärast. Me kõik oleme inimesed, keegi ei ole parem kellegist teisest :) Tuleb ise julgus kokku võtta ning lihtsalt teha! Tuleb leida enda seest see rebeli hing üles :D:D

Kas ELO oli kõigile kohustuslik?
On küll, sealt saab v-ä-g-a palju informatsiooni vahetusaasta kohta + kohtad oma vingeid lennukaaslasi ning YFU vingeid vabatahtlike.

Kas sa loed mõne praeguse VÕPi blogi, kes sügisel vahetusaastale läheb? Kui jah, siis kelle?
Ma olen küll pilgu peale visanud, aga ei ole veel väga lugenud... "haav on liiga värske" kui saab nii öelda. Meel muutub lihtsalt kurvaks, aga mul on väga hea meel kõigi üle kes lähevad oma vahetusaastale :)

Mida jääd USAst igatsema ja mille üle oled õnnelik, et Eestis ei ole?
Oma perekonda ja sõpru + AMEERIKA SÖÖKI :D ning samas ma ei jää igatsema USA draamat, kuidas koguaeg kõik ainult draamatsesid, nii koolis kui kodus :)

Kas odavam ei oleks olnud minna peale gümnaasiumit või kõrgkooli lõpetamist aastaks USAsse? Nii oleks odavam tulnud. Poleks maksma pidanud 6000 euri, mis teeb pea ühe auto hinna (100K eek) ja ühe otsa pilet on 300 euri vb ainult ?
Mmm, ühe otsa pilet korruta veel kolmega ja siis Sa saad endale õige numbri oma "küsimusse". Aga tore, et Sa ise küsid ning ise vastad, teed mulle asja lihtsamaks :D Aga muidu, mina isiklikult lihtsalt tahtsin oma American Dream'i just praegu, gümnaasiumis, et näha õiget USA high school'i ning ka USA pereelu! 

inimesed, miks te nii negatiivsed olete ja Jojod süüdstate, te olete teda näinud läbi ühe inimese silmade, te ei ole kuulnud temapoolset lugu. Ja kas Liisa blogist jääb tõesti mulje nagu Jojo oleks paha ja halb ja nii halvasti käituv? Mulle jääb mulje, et Liisal on raske temaga suhelda ja nad ei ole enam nii head sõbrad kui aasta alguses ja nad on muutunud nii palju ja tahavad erinevaid asju. Samas ma näen ka seda kui palju positiivset Liisa Jojo kohta kirjutanud on ja kui head sõbrad nad kunagi olid. Nende naljad ja see, et nad kõike koos tegid on väga toredad.
Mul on küsimus ka. Kas sulle tundub nüüd, et sa ei suuda kuidagi kohaneda enam nende inimestega siin? Kas sul on raske ühiseid teemasid leida? Mis su sõbrad sinust arvavad, et mismoodi sa ise muutunud oled? 
Nii tore, aga tõesti kui mõelda, ma kirjutasin ju alati ka head temast alguses, sama hästi oleks võinud keegi siis lasta, et a la miks ma ainult head kirjutan.. See on siiski jah minu blogi, ja ma loomulikult siis kirjutan asju enda poolelt :) väga armas!
Ma kirjutan kultuurishokist lausa eraldi postituse varsti, sest see oli .. tugev :D ning ka sinna panen, et kuidas mu sõbrad arvavad, et ma muutunud olen :) sest see nkn pikem teema ka, aitäh, et meelde tuletasid sellega!! :)

Kas mingil hetkel kahetsesid ka USAsse minekut? (koduigatsus vms)
Kordagi ei kahetsenud :)

Kui oleksid noorem, kas tahaksid veelkord minna kuhugi võpiks? Kui jah, siis kuhu?
Tahaks, täiega tahaks.. Aga samas ma olen nii oma USAs kinni, et teeks uuesti USA, sest kuna USA nii suur, siis see ei saaks kohe kindlasti samasugune aasta tulla :)

Kallis Liisakene! Oled väga väga tubli ja suureks eeskujuks kõigile neile, kes Sinu viisi oma teed jätkata tahaksid ka metsade ja mägede vahelt! Kallid! Iti
Suur-suur aitäh Iti, mitte ainult selle kommentaari eest, vaid kõigi nende heade sõnade eest läbi selle aasta!! :) 

6 comments:

 1. Kas sa olid enne Ameerikasse minekut Inglise keeles väga hea? Kas alguses oli natuke raske inglastele vastata?Harjusid kiiresti keele ning inimestega seal? :)

  ReplyDelete
  Replies
  1. Ameeriklastele vast ikka mitte inglastele. :D

   Delete
  2. jah vabandust ameeriklastele :D

   Delete
 2. Millal teistele küsimustele vastad? Nii ootan juba uut postitust :))

  ReplyDelete
 3. Üks küsimus sulle veel, nimelt palju ligikaudu see lisakohver USA-st tagasi tulles maksab, ma olen kuulnud, et see on päris korralik summa..?

  ReplyDelete
 4. Aitäh selle toreda blogi eest, oled jätnud endast väga sooja ja armsa mulje :) Kuidas sa ise end aga iseloomustaksid?

  ReplyDelete